Tény, hogy rugalmas anyagokat a legegyszerűbb és leggyorsabb overlockkal varrni, de sokunknak nincs ilyen otthon. A háztartási varrógépek is gyakran tudnak overlock-öltést utánozni a cikcakköltés és az egyenes öltés kombinálásával. A lényeg, hogy cikcakköltést is TARTAMAZ, hiszen ettől rugalmas. Próbáld ki a sima cikcakköltéseket, hasonlítsd össze őket:
Az egyenes öltés nem rugalmas, nem fog együtt nyúlni az anyaggal, és amikor a szép új ruhát fel akarod venni, elpattan a varrás. A cikcakköltés együtt tud nyúlni az anyaggal, mint a rugó, amikor meghúzod. Minél szélesebb cikcakkot választasz (minél nagyobb az öltésszélesség), annál jobban tud nyúlni a varrat. Ám nem kell, hogy az anyaganál jobban nyúljon, találd meg azt az öltésszélességet és öltéshosszt, ami még jól nyúlik, de nem is hagy nagy távolságokat az egyes öltések közt a varrás irányában, nem képez túl laza varratot. Az alábbi képen 2 mm hosszú és 2 mm széles cikcakköltést látsz, ami egy biztonságos, szép varrat:
Az öltésfajta mellett fontos a rugalmas anyagokhoz való varrógéptű és a műszálas (poliészter cérna) is. A jersey és stretch tű legömbölyített vége nem tesz kárt a hurkolt kelme szálaiban, a poliészter cérna pedig nem szakad egykönnyen.
A fedőző gépet pedig ikertűvel helyettesítheted! Létezik 2,5 mm, 4 mm és 6 mm tűtávolságú ikertű is, de ellenőrizd le, hogy a te géped tűlemezén átfér-e a szélesebb!
Fontos még, hogy ha nem állítható a talpnyomás a varrógépeden (csak a drágább gépek tudják ezt), akkor nagyobb öltéshosszal varrj az ikertűvel. Itt 4 mm öltéshosszt látsz a 4 mm-tűtávolságú ikertűvel varrva, mégis viszonylag kicsik az öltések.
Az anyag visszájáról így néz ki az ikertűs varrat (jobb oldalon). Egyszerre tisztázza és rögzíti az anyagszélet, és rugalmas marad.