Én gyerekkoromban imádtam a babáimnak ruhákat készíteni, persze csak kézzel varrtam őket, azután ahogy kinőttem a babázást, ez abba is maradt. Felnőttként sokáig ott motoszkált a fejemben, hogy de jó lenne megtanulni ezt a csodás szakmát, de sosem mertem belevágni, nem volt elég önbizalmam, azt gondoltam ez nekem úgyse menne. Miért adjak ki pénzt egy varrógépre, ami majd csak ott porosodik az asztalon. A munkám viszont borzasztó elméleti volt, és nagyon hiányzott az érzés, hogy a két kezemmel létrehozzak valamit. Az áttörést pár éve a barátnőm okozta azzal, hogy nekem adta a varrógépét, mondván ő is kapta, de nem használja. Nagyon megörültem, és egyből belevetettem magam a varrás rejtelmeibe, teljesen beszippantott az alkotás varázsa.
Gyakran hallok kifogásokat, hogy miért nem mer valaki elkezdeni varrni: nagyon költséges, nincs rá idő, nincs elég kézügyességem, nem akarok tanfolyamra menni, stb. Ezek a negatív gondolatok ne tántorítsanak el, mert mindenre van megoldás. Íme, néhány tipp, hogyan kezdj neki!
- Először is szükséged lesz egy varrógépre, de nem feltétlenül kell egyből a legdrágábbat megvenni. Manapság nagyon alacsony áron lehet vásárolni a Lidlben, vagy az Aldiban háztartási varrógépet, ami kezdetnek megteszi. Kölcsön is kérhetsz egyet, ahogy én tettem, így ki tudod próbálni, hogy tényleg neked való-e a varrás.
A ruhák, pólók készítésénél, a rugalmas anyagok varrásához később szükség lehet egy lockoló gépre. A „sima” háztartási varrógéppel is lehet varrni rugalmas anyagot, de ha profibb, bolti eredményt szeretnél, akkor érdemes beruházni a későbbiekben. A rugalmas anyagszélek eldolgozására jól jön majd egy fedőző gép, én helytakarékosság miatt kettő az egyben gépet vettem,(fedőző és lock) ami szuperül bevált.
- Hogyan fogj neki? Ha már megvan a gép el is kezdheted gyakorolni a befűzést, a különböző varrástípusokat, ismerkedhetsz a különböző talpakkal. A varrógépekhez nagyon jó leírást kaphatsz, ezzel már el tudsz indulni. Ha el tudsz menni varrótanfolyamra, az a legjobb, de e nélkül is meg lehet szinte mindent tanulni, hála az internetnek. Rengeteg videót találhatsz pl. a Youtubeon, arról, hogyan kell használni a te géptípusodat, hogyan kell gomblyukat készíteni, cipzárt bevarrni, és a varrós-blogok is nagyon hasznosak információszerzésre.
- Ideje kipróbálni a varrást élesben! Először javaslom, rugalmatlan anyaggal kezdd, pl. pamutvászonnal, és valami egyszerűt készíts! Kis szütyő varrása, hajcsattartó, párnahuzat, tornazsák például gyors sikerélményként szolgálhat. Ne spórold az időt a gombostűzésre, ezzel sok kellemetlenségtől megkímélheted magad!
- Ismerkedj az anyagtípusokkal, neten rengeteg leírást találsz, és boltokba betévedve nézegesd őket! Nyugodtan kérdezd az eladót mi mire alkalmas!
- Jöhet a ferdepánt varrása, örvendeztesd meg magad vagy családod terítőkkel, falvédőkkel!
- Elsőre kissé bonyolultnak tűnhet az applikálás megtanulása, de némi gyakorlással könnyen elsajátítható, és ezekkel tudod igazán egyedivé tenni az alkotásaidat. Mindenképp használj kétoldalú fátyolragasztót a rögzítéshez, így elkerülhető a rétegek elcsúszása!
- Ha már van némi tapasztalatod, akkor varrhatsz ruhákat. Én először babaruhákkal kezdtem, kislányos anyukaként számos baba állt modellt a kislányom nagy örömére. Itt könnyen gyakorolhatod a cipzár bevarrást, a gomblyukkészítést, és a különböző szabásmintákkal is büntetlenül lehet kísérletezni. Nem kell aggódni, ha valamit elrontasz, mert nem pazarolsz vele sok anyagot. A babaruhák későbbiekben is jó célt szolgálnak a maradék anyagok felhasználására.
- Végül jöhetnek a felnőtt ruhák, és a rugalmas anyagok. A rugalmas anyagoknál az egyik fő mumus a nyakpánt bevarrása szokott lenni. Ha bátortalan vagy, varróboltokban vásárolhatsz rugalmas szegőpántot, amivel könnyebben meg tudod oldani ennek az elkészítését. Ekkor már akár a játék babát is összeöltöztetheted a gyerekkel! Érdemes lehet először olcsó anyagokat választani, így ha elrontod nem lesz sírás.
- Ezen a szinten a legfőbb gondot a szabásminta megszerzése szokta okozni. Legkézenfekvőbb megoldás, ha Burdát, vagy más ilyen típusú magazint vásárol az ember, amiben megtalálhatóak a szabásminták. Interneten is lehet vásárolni letölthető szabásmintákat, ezek előnye, hogy egyből több méretben is hozzájuthatsz. Érdemes belépni facebook-os varrócsoportokba, ahol tapasztalatom szerint rengeteg információt össze lehet szedni, általában nagyon segítőkészek a tapasztaltabb varrótársak. A csoportokban a drive-on lehet szabásmintákat is találni ingyenesen. Haladók pedig maguk is gyárthatnak szabásmintát.
- Végezetül pedig a legfontosabb tanács, hogy ne félj attól, hogy valamit elrontasz! Némi kreativitással szinte mindent ki lehet javítani. A bontást sajnos nem lehet megúszni, de akkor se keseredj el, ha bontani kell! Minden hibából tanul az ember, és egyre jobb lesz az eredmény, ez a tanulási folyamat része.
Ha mindezeken túljutsz, a határ a csillagos ég, szinte bármit készíthetsz, persze még ekkor is rengeteg fejlődési lehetőség van. Speciális területek is léteznek, pl. a táskavarrás, ahol a különböző merevítéseket is el kell sajátítani, vagy a baba-készítés, plüssállat varrása, a patchwork stb, ezek mind sajátos ismereteket igényelnek.
Varrni nagyon jó, nálam valódi flow élmény. Azok a barátok, családtagok, akiknek varrok, azt mondják, érzik a ruhákban, tárgyakban, hogy bele van varrva a szeretetem, és ez így is van, ez a legjobb dolog az egészben!
Szóval ne habozz, nincs kifogás, hajrá varrjál!